DERMATOLOGIA

 

Konsultacja dermatologiczna

Prowadzona przez dr nauk medycznych dermatologii. W Diamentowym Instytucie w Pile leczymy dermatologicznie: cellulit, rozstępy skórne, przebarwienia skóry o różnym podłożu, blizny oraz keloidy, wypadanie włosów, trądzik pospolity i różowaty oraz grzybice skóry i paznokci. Dokonujemy także dermatoskopowej oceny znamion.

 

Dermatoskopowe badanie znamion 

Dermatoskopia - dermoskopia jest szybkim, bezbolesnym i nieinwazyjnym badaniem znamion, zmian naczyniowych i innych zmian skórnych. Nie wymaga od pacjenta żadnego przygotowania. Dermatoskopia polega na oglądaniu zmian skórnych pod powiększeniem, przy specjalnym oświetleniu. Widziany obraz jest trójwymiarowy. Dzięki temu dermatolog może dostrzec niewidoczne gołym okiem cechy budowy i zabarwienia zmiany, a także okolicy skóry poza obszarem zmiany.

Badanie to jest szczególnie polecane pacjentom, którzy mają liczne zmiany barwnikowe lub jeżeli ich znamię w ciągu 3 miesięcy zmieniło barwę, rozmiar, łuszczy się, swędzi, zostało uszkodzone lub krwawi.

Schemat oceny zmian skórnych:

A – asymetria,

B – brzegi nierówne,

C – kolor niejednolity,

D – struktury różnicujące, wielkość powyżej 5 mm,

E – ewolucja - zmiana w wyglądzie w ciągu ostatnich 3 miesięcy.

Niekiedy zalecana jest obserwacja zmiany. Należy ją sfotografować i ponownie ocenić za kilka miesięcy. Czasem dermatolog podejmuje decyzję o tym, że znamię należy usunąć, lub poddać biopsji - należy to zrobić w najszybszym terminie.

Zmianę można usunąć laserowo tylko za zgodą lekarza dermatologa i tylko w przypadku zmian o charakterze łagodnym. Generalnie zalecane jest każdą podejrzaną zmianę skórną usunąć chirurgicznie (z marginesem) i poddać badaniu histopatologicznemu. Tylko takie postępowanie daje stuprocentową pewność co do charakteru zmiany.

 

Usuwanie włókniaków

Grudki i narośle na skórze to włókniaki – łagodne nowotwory powstające z tkanki łącznej. Same w sobie są zupełnie niegroźne i stanowią powszechny defekt estetyczny. Mogą pojawiać się u młodych osób, jednak z wiekiem ich ilość może wzrastać. Choć włókniaki należą do zmian nowotworowych, nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, ponieważ nie ulegają zezłośliwieniu. Ten defekt kosmetyczny dotyczy w mniejszym lub większym stopniu nieomal każdej dorosłej osoby. Włókniak nie boli, ale podrażniony może zapoczątkować stan zapalny.

 

Rodzaje włókniaków:

- miękkie – często stanowią zmiany wrodzone. Są miękkie w dotyku i zazwyczaj występują mnogo, najczęściej na powiekach, szyi, pod piersiami lub w okolicach pachwin. Wśród włókniaków miękkich wyróżnia się te nieuszypułowane (wyrastające bezpośrednio ze skóry), jak i uszypułowane (połączone ze skórą cienkim pasmem tkankowym). Ta odmiana włókniaka może mieć kolor skóry lub być nieco ciemniejsza, brązowa. Są różnej wielkości, od milimetra do nawet kilku centymetrów. Występowanie włókniaków miękkich może mieć związek z otyłością, cukrzycą lub zaburzeniami hormonalnymi.

- twarde – powstają jako zmiany nabyte, w wyniku miejscowego odczynu zapalnego, zranienia, urazu bądź ukąszenia. Włókniaki twarde są okrągłe lub owalne. Nie da się ich ucisnąć. Przesuwają się pod skórą. Włókniaki twarde są zbudowane z włókien kolagenowych i niewielkiej liczby komórek tkanki łącznej. Przeważnie występują pojedynczo, najczęściej w obrębie kończyn górnych lub dolnych.

 

Włókniaki w obydwu postaciach różnicuje się z tłuszczakami, keloidami, kłykcinami kończystymi i brodawczakami. Choć nie stwarzają powodów do niepokoju, warto skonsultować je z lekarzem dermatologiem.

 

Jeżeli włókniak stanowi powód kompleksów, może zostać w łatwy sposób usunięty. W Diamentowym Instytucie do usuwania włókniaków używamy aparatu elektrochirurgicznego Eltron 80.

Urządzenie wykorzystuje zjawisko elektrokoagulacji, czyli ścinania białka pod wpływem działania prądu zmiennego wysokiej częstotliwości. Igła urządzenia Eltron 80 wytwarza wysoką temperaturę powodującą zamknięcie naczyń krwionośnych i denaturację struktur
białkowych w obrębie usuwanej zmiany.

 

Przed elektrokoagulacją lekarz dermatolog podaje zastrzyk znieczulający (1% lidokainy). Dzięki temu zabieg jest praktycznie bezbolesny.

 

Przeciwwskazania do elektrokoagulacji:

- opalenizna (słońce, solarium, samoopalacze),
- świeżo opalona skóra,
- ciąża, karmienie piersią,
- metalowe implanty,
- złote nici,
- rozrusznik serca,
- pompa insulinowa,
- peeling kwasowy lub mechaniczny (2 tygodnie przed zabiegiem),
- iniekcje w miejscu zabiegowym (należy odczekać miesiąc),
- stany zapalne i alergiczne,
- przerwana ciągłość naskórka,
- choroby bakteryjne, wirusowe, grzybicze,
- choroby układu sercowo – naczyniowego i limfatycznego,
- choroby układu nerwowego,
- choroba nowotworowa,
- choroby tarczycy (nadczynność/niedoczynność),
- choroby skóry wywołane nietolerancją promieni UV (fotodermatozy),
- wrażliwość na słońce,
- bielactwo,
- skłonność do przebarwień,
- skłonność do bliznowców,
- cukrzyca,
- epilepsja,
- leczenie antybiotykami i lekami światłouczulającymi – należy zachować minimum 21 – dniową przerwę między zakończeniem leczenia a zabiegiem laserowym,
- kremy i maści z retinolem, wit. A, wit. C – należy odstawić na miesiąc przed zabiegiem,
- leczenie sterydami i retinoidami - należy zachować minimum 6 - miesięczną przerwę między zakończeniem leczenia a zabiegiem.

 

Po zabiegu przez kilka dni skóra może być podrażniona. Mogą też wystąpić obrzęk, rumień, stwardnienie. Wśród innych zmian wymienia się również przebarwienia, odbarwienia, nieduże blizny zanikowe. W miejscu wykonania elektrokoagulacji pojawia się strupek, który odpada w ciągu dwóch tygodni. Nie należy samodzielnie zdrapywać strupków.

 

Konsultacje i zabiegi dermatologiczne, Diamentowy Instytut, ul. Kilińskiego 8, Piła.